קבלן רשום מס' 38555

איטום שלילי

איטום שלילי מתי כדי לבצע?

איטום שלילי הוא פתרון לא אידאלי, אך לעתים בלתי נמנע, כאשר אין גישה לקירות החיצוניים של המבנה. בניגוד לאיטום חיצוני, איטום שלילי מתבצע מתוך המבנה עצמו, דרך רצפת הבטון והקירות הפנימיים. למרות שזו אינה פרוצדורה אופטימלית, לעתים אין מנוס ממנה בשל מגבלות במבנה או בגישה אליו. למרות זאת, בהינתן המצב, יש לבצעו בצורה הנכונה ביותר על מנת למנוע בעיות רטיבות ונזקים עתידיים. להלן כל מה שצריך לדעת על איטום שלילי – מתי נדרש, האפשרויות השונות לביצועו ומחירו המשוער.

מה זה איטום שלילי?

איטום שלילי מה זה? הוא תהליך איטום השלילי הנעשה מתוך פנים המבנה, בשונה מאיטום חיצוני הרגיל הנערך בחוץ כדי למנוע חדירת מים מלכתחילה. בעוד האיטום החיצוני יוצר מחסום המונע כניסת גשם או מי נגר אל תוך הקירות, איטום השלילי בא להתמודד עם מים ולחות שכבר חדרו פנימה דרך הקירות והרצפה הבאים במגע עם הקרקע. במקרים בהם קיימת בעיית רטיבות וחדירת מים מהקרקע אל תוך המבנה, האיטום משמש ככלי להרחקת המים הללו מחללי הפנים של הבית או הבניין. במילים אחרות, זוהי שכבת איטום נוספת הממוקמת מתוך המבנה עצמו, שתפקידה למנוע מהמים שיחדרו פנימה ולטפטף לתוך המבנה

לקבלת הצעת מחיר או ייעוץ ללא עלות חייגו

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

איך מבצעים איטום שלילי?

ישנן מספר שיטות לביצוע איטום שלילי מבפנים:

  • האחת היא איטום באמצעות מריחת חומרי איטום מיוחדים על קירות החדר הפנימיים. חומרים אלה, כמו מרקמים ביטומניים או פולימריים צמנטים, אשר עמידים בפני לחץ מים מסוים וממלאים תפקיד של מחסום למניעת חדירת רטיבות אל תוך החלל. במקרה הרטיבות נקודתית, ניתן למרוח את חומר האיטום באזור הספציפי, אך ראוי לשקול מריחה על כל קירות החדר שכן המים עלולים למצוא דרכם גם במקומות אחרים. חשוב לציין שכדי ליישם שיטה זו, נדרש לפרק את הריצוף הקיים ולמרוח את חומר האיטום ישירות על שכבת היסוד של הבטון.

איטום שלילי בהזרקה

  • שיטה אחרת היא הזרקת פוליאוריטן דרך הסדק בקיר הבטון שממנו מטפטפים המים פנימה. פוליאוריטן הוא חומר תרמו-פלסטי הנוזלי בתחילה אך מתקשה לאחר מספר דקות, ויוצר אטימה מלאה למניעת מעבר המים דרך הסדק. זוהי שיטה נקודתית שבה מוזרק הפוליאוריטן רק לנקודת הטפטוף, ללא צורך בפירוקים נרחבים.

שתי שיטות אלו נפוצות בביצוע איטום שלילי בתוך מבנים קיימים ומטפלות בבעיית החדירת רטיבות מהקירות פנימה, כל אחת בדרכה.

מתי נחליט לבצע איטום חיובי או שלילי ומתי לא?

איטום חיובי ואיטום שלילי הם שתי גישות שונות לטיפול באיטום שלילי  של מבנים תת-קרקעיים או במרתפים . האיטום החיובי הוא השיטה המועדפת, שכן הוא מבוצע מצידו החיצוני של המבנה ומהווה הגנה ישירה מפני חדירת מים וגורמי נזק אחרים מהקרקע אל תוך הבטון והזיון. איטום זה מונע כבר בשלב הראשוני את התקרבות המפגעים אל המבנה ומבטיח שלמות ארוכת טווח.

לעומת זאת, איטום שלילי במריחה הוא פתרון המיושם מהצד הפנימי של המבנה ובכיוון הנגדי לחדירת המים. הוא נועד למנוע התפשטות הרטיבות אל תוך חללי המבנה, אך איננו מונע את הפגיעה החיצונית בבטון לאורך זמן.

יש שני מצבים עיקריים בהם נעשה שימוש באיטום: כהשלמה לאיטום החיובי על מנת ליצור מערכת איטום שלמה, או כפתרון למניעת חדירת מים כאשר לא ניתן לגשת לצד החיצוני של המבנה.

איטום רלוונטי בעיקר במקרים בהם מתגלה כשל באיטום הקיים ויש צורך למנוע חדירת רטיבות דרך הקירות הפנימיים. זהו פתרון זמני או משלים, שכן עם הזמן המים יפגעו בבטון החיצוני למרות האיטום הפנימי. לכן, ברוב המקרים של כשלי איטום השלילי עדיף לטפל במקור הבעיה במערכת האיטום החיצונית, ככל שניתן.

אז כמה עולה איטום שלי?

עלות ביצוע איטום משתנה בהתאם לגורמים רבים כמו סוג הבעיה, שטח האיטום, מורכבות העבודה והשיטה הנדרשת. על כן, קשה לקבוע מחיר אחיד ומדויק. אך ניתן לתת טווח עלויות משוער כדי להעניק תמונה כללית:

  • שיטת האיטום השלילי הנפוצה היא מריחת חומרי איטום מיוחדים על קירות החדר הפנימיים. מחיר איטום שלילי נעה בין 120 ל-250 ₪ למטר רבוע של שטח האיטום. יש לקחת בחשבון שלפני המריחה יש צורך בפירוק ריצוף קיים, מה שמייקר את העלות.
  • שיטה אחרת היא הזרקת חומר פוליאוריטן דרך קידוחים בקירות הבטון לאיטום סדקים וחורים ספציפיים. מחיר איטום בהזרקות נעה בין 500 ל -850 ₪ לכל קידוח ונקודת הזרקה.

חשוב לציין שמדובר בטווחים כלליים בלבד. המחיר הסופי יכול להשתנות על בסיס הערכה מדויקת של מומחה איטום לאחר בדיקה וזיהוי הבעיה והפתרון המתאים. עבודת איטום  איכותית ומתאימה חשובה להמנעות מבעיות רטיבות בעתיד ולכן כדאי להיעזר במומחים מנוסים בתחום.

לקבלת הצעת מחיר או ייעוץ ללא עלות חייגו

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מחירון לעבודות איטום שלילי המרתף – המומלץ

סוג העבודה שטח העבודה המחיר למ"ר
איטום המרתף מבחוץ  בהתזה בין 3 – 5 מ"מ מעל 50 מ"ר 50 – 110 ₪ למ"ר
איטום שלילי למרתף מעל 30 מ"ר 150 – 400 ₪ למ"ר
איטום המרתף בקיר החיצוני כולל חפירה מעל 50 מ"ר 200 – 400 ₪ למ"ר

פייביש איטום בניה וגובה

אצלנו תוכלו למצוא מענה מקצועי ברמה הכי גבוהה לכל בעיה ועניין בנושא האיטום. אנו מתמחים בתחום ונוכל לספק לכם שלל פתרונות, ולבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר. אז אם אתם סובלים מרטיבות ונזילות, פנו אלינו כמה שיותר מהר, ואנו נפתור כל בעיה!

שאלות ותשובות איטום שלילי:
איטום שלילי הוא תהליך איטום הנעשה מתוך פנים המבנה, במטרה למנוע חדירת מים ולחות מהקרקע אל חללי הפנים. בניגוד לאיטום חיצוני שמונע כניסת מים מלכתחילה, איטום שלילי מתמודד עם מים שכבר חדרו דרך הקירות והרצפה, ומרחיק אותם מחללי הבניין.
ברוב המקרים, לא ניתנת אחריות ארוכת טווח מלאה על עבודות איטום שלילי. עם זאת, ישנם מקרים בהם קבלנים מוכנים לתת אחריות מוגבלת, לרוב לתקופה של שנה עד 3 שנים, על עבודת האיטום השלילי שביצעו. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי איטום שלילי הוא פתרון זמני בלבד לבעיית חדירת רטיבות, ולא פותר את הבעיה מהשורש. לכן, ברוב המקרים קשה להשיג אחריות ארוכת טווח משמעותית על סוג זה של עבודות איטום.
תשובה: מחיר איטום שלילי במריחת חומרים על הקירות נע בין 120 ל-250 ₪ למ"ר, בתוספת עלויות לפירוק ריצוף קיים. במקרה של הזרקת פוליאוריטן לסדקים, העלות היא בטווח של 500-850 ₪ לכל קידוח ונקודת הזרקה.

לקבלת הצעת מחיר

או ייעוץ ללא עלות חייגו

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם